השארת תגובה

זילות מושג האנטישמיות

מלמדים אותנו מגיל צעיר על החשיבות של להתייחס לזכר השואה בכבוד וביראה, להכיר במאורעות השואה כאסון האנושי הגדול בהיסטוריה, לכבד את הקורבנות והניצולים ולא להשתמש במושגים הקשורים לשואה ולנאצים בבדיחות דעת. יש טעם באמירות שכאלה, אף אם אפשר להתווכח לגביהן הביטוי שלהן. בעוד שמטיפים לנו נגד ביצוע זילות של השואה, עולים מנהיגינו ואנשי ציבור שונים ומשונים ומבצעים הקשרים בין האסון שפקד את אבותינו במלחה"ע השנייה לבין המצב היום. נסראללה הבונקריסט וראש לוחמי החיזבאללה הוא לא פחות מאשר היטלר, והאיום האיראני הוא שתי טיפות מים ממחנה ריכוז טרבלינקה. נתניהו לא יגיד זאת במילים כה בוטות, אך הוא לא יחשוש להזכיר את השואה כל פעם בנאומו על המאבק שלנו באויבינו.

נתעלם מהעובדה שהעולם השתנה ללא הרף בשבעים השנה האחרונות ושהנאצים עלו לשלטון בעת בה מדענים מכל העולם ביצעו סולמות גזע וניסיונות להגדיר את המין האנושי מבחינה אתנית. אפילו אם זה לא היה המקרה, האם המפעל הציוני הוא עד כדי כך כושל שאנחנו משווים עצמנו לאנשים חסרי אונים, חסרי צבא, חסרי תמיכה המובלים כצאן לטבח?! האין מדינת ישראל התקדמה כמה צעדים מאז, ואם כן, האין מנהיגינו מחוייבים להכיר בזאת ולהפסיק למכור לנו מראות זוועה כדי לחזק את מושבם במליאה? יש לנו נשק גרעיני שאיראן לא תשיג גם עוד חמישים שנה, האין נשמתן של אבותינו יכולות לנוח בשלווה לפחות לכמה רגעים?

הטכניקות הרטוריות של נתניהו מוכרות, ויאמר לזכותו שהוא ממש לא המנהיג הראשון שעושה שימוש ציני במושג השואה כדי להצדיק את פעולותיו. חבל רק שחלקים רבים בעם רואים בשימוש זה אקט לגיטימי, במקום להורות גם לאנשי ציבור לכבד את זכר השואה. אנחנו מורים לילדים שלנו להמנע מזילות המושג, בזמן שאנו יורים איתו על אוטומט בכל פעם שאנו מנסים להביע עמדה נגד אויבינו.

ובהקשר של אויבינו, יש עוד נקודה חשובה: השנאה שמנהיגים באירן וחיזבללה מביעים כלפיי ישראל היא גסה, אלימה ומעוררת חלחלה. באמת. אבל שנאת ישראל ושנאת הציונות היא אינה זהה לאנטישמיות, שהיא כידוע שנאה גזענית ליהודים. אחמדיניג'ד יושב בפרלמנט האירני עם פוליטיקאים יהודים ואוכל צהריים עם עיתונאי חצר יהודים איראניים. די עלוב בשביל אנטישמי, לא? בהיכל העיתונות הפרו פלסטיני אל גז'ירה כותבים לא מעט עיתונאים יהודים. אפשר וצריך לבקר אותם עד מחר, אבל אותם יהודים אינם מתביישים בדתם או מסתירים אותה ואין לעם היושב בציון זכות לקבוע שהם 'אנטישמיים' רק מכיוון שהם לא תומכים בממשלת ישראל. אל לנו לזלזל במושג אנטישמי, כי בסוף הקריאות זאב זאב יייצרו זאב.

האנטישמיות היא חיה אירופאית וצפון אמריקאית בעיקרה, יצורים כמו היטלר, לה-פן, מפלגת התה והקלו קלוקס קלאן, לדוגמא, שונאים יהודים ומוסלמים באותה מידה. יתר על כך, המושג 'אנטי-שמי' מבטא שנאה לגזע השמי שכולל, למרבה הפלא, גם את מרבית העולם הערבי. רוב מנהיגי מדינות ערב נמנעים מלהשתמש ברטוריקה אנטישמית כשהם מבקרים את מדינת ישראל, חבל שדווקא אנחנו מוציאים את השד מן הבקבוק ומאשימים כל מי שיורק לעברנו בגזענות. זאב זאב כבר אמרתי?!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: